סיכוך ידני - הבסיס לתוכניות הסיכה בעסק שלך

הסיכוך הידני הינה שיטה המבוצעת על ידי עובד האחזקה המחדיר חומר סיכה לאזור החיכוך (כדוגמת מייסב, שרשראות הנעה) באופן יזום בעזרת כלי עזר במרווחי זמן מוגדרים לפי נהלי עבודה ו/או הנחיות יצרן המכונה.

לסיכוך ידני כמה יתרונות:
  • עלות המערכת נמוכה ביחס לתקציב התחזוקה הכללי.
  • קל לשימוש, תפעול פשוט אשר לא מערכת מורכבות לצורך תפעול התהליך.
  • המערכת ניידת, קלה ובעלת נגישות גבוהה. מתאים לעבודה פנימית ובתנאי שטח.
  • קיים מנעד פתרונות רחב. אקדחי סיכוך בהפעלה אלקטרונית/פניאומטית/ידנית. מנעד רחב זה של כלי סיכוך מכסה התאמה לצרכי העבודה הדרושים החל מסביבת העבודה,לחץ העבודה הדרוש ועד לכמות חומר הסיכה שבו השתמשתם.
מגרזה 4.png
חסרונות:

הבטחת נקיון ודיוק הסיכוך הוא החסרון העיקרי בסיכוך ידני. על עובד האחזקה לעבוד בצורה מקצועית,מדודה ונקייה. סיכוך יתר או חוסר ייגרום בלאי ונזק מואץ לאותו החלק במכונה (חימום יתר,שחיקה,זיהום). חסרון נוסף הינו הקצאת שעות העבודה אשר מקדישים לטובת עצירת המכונה ופעולת הסיכוך וכמובן- הוצאות כוח אדם.

אי ביצוע פעולת הסיכוך בכל האזורים הדרושים עקב תנאים שלא מאפשרים זאת (כגון גישה שלא קיימת, אזור מסוכן, מכונה עובדת, תנאי מזג אוויר קשים וכו').

על מנת להתגבר על חסרונות אלה חשוב ומומלץ לבנות תוכנית סיכה מסודרת ומקצועית המגדירה את כל אזורי הסיכה, מרווחי הזמן בין כל מחזור סיכוך ומעקב אחרי ביצועה המקצועי. תוך בדיקה אחת לתקופה כי התוכנית רלוונטית ומשרתת את צורכי הסיכוך בחברה והעסק.
לסיכום,
סיכוך ידני למרות חסרונותיו הינו פשוט, זול ובעל קשת רחבה של פתרונת אשר נותנת מענה על צרכי התעשייה הרבים. בגרף הבא נוכל לראות תיאור של הסיכוך הידני והאוטומטי ביחס לסיכוך אופטימלי לאורך מחזורי הסיכוך . במאמר הבא נפרוס את כלל פתרונות הסיכוך האוטומטיים על שלל יתרונותיהם ונשווה בין הפתרונות האוטומטים לידניים.
ALS.PNG

אנו בחברת להב נשמח להציע לכם ייעוץ, תכנון, התקנה, שרות ותחזוקה של מערכות סיכה וחומרי סיכה המתאימים אליכם.

לפרטים נוספים ניתן לפנות אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם!