?חומר סיכה - מהו גריז

גריז הוא משחה המוגדרת כחומר בעל מבנה "Semifluid" המשמש כחומר סיכה בתעשייה ותפקידה העיקרי הוא להקטין עד למינימום את החיכוך והשחיקה בין חלקים נעים ולהגן בצורה טובה על חלקים אלה מפני חדירת חלקים זרים, רטיבות ואבק – לרוב משמש בסוגים שונים של מיסוב.

הגריז יוצר חיץ דק בין חלקי המתכת הנעים אחד על השני ובכך מקטין את החיכוך ומונע שחיקה.

 

הרכב הגריז מורכב משלושה מרכיבים עיקריים:

  • 70-95% שמן(מינרלי או סינטטי)

  • 3-30% חומר מסמיך(thickener)

  • 0-10% תוספים המקנים לגריז מאפיינים נוספים על פי צורך.

כאשר השמן והתוספים מקנים לגריז את תכונותיו והחומר המסמיך נחשב כגורם אשר מחזיק את המרכיבים יחדו ומשנה את צמיגות הגריז מבלי לשנות את שאר תכונותיו השונות.

ישנם סוגים רבים של שמנים (מינרלי, סינטטי, צמחי, מן החי) וחומרים מסמיכים (Lithium Hydroxide, Calcium Acetate, Sodium Stearate, Aluminum Hydroxide)  אשר שילובם השונה מקנה תכונות ומאפיינים רבים ומגוונים לתוצר הסופי (החל מטמפרטורות עבודה שונות, אורך חיים, צמיגות שונה, מהירות עבודה ומחיר).

המרכיב האחרון שנדבר עליו הינו התוספים. תוספי אלה כוללים בעיקר שיפור המאפיינים הרצויים ודיכוי תכונות לא רצויות.

התוספים הנפוצים ביותר הם מעכבי חמצון וחלודה, לחץ קיצוני, נגד שחיקה, הפחתת חיכוך ומניעת תגובות כימיות של המיסבים הבאים במגע עם הגריז.

 

ולסיום, היום בתעשייה קיימים סוגי רבים, שונים ומגוונים של משחות גריז המותאמות לצרכי המפעלים והתעשיות שלנו, החל מתעשייה הכבדה ועד לתעשיית המזון – שגם מקבלת קטגוריה משלה עם גריז מאושר מזון על פי תקן 1H (גריז שאפשר להשתמש בו בפסי ייצור של מזון) וכמובן – גריז כשר על פי תקן מאושר.

את כל סוגי הגריז השונים כולל גריז מזון כשר על פי תקן ניתן למצוא אצלנו בלהב.

FILM GREASE.png

אנו בחברת להב נשמח להציע לכם ייעוץ, תכנון, התקנה, שרות ותחזוקה של מערכות סיכה וחומרי סיכה המתאימים אליכם.

לפרטים נוספים ניתן לפנות אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם!